НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1903 ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ УЧЕСТВУВАЛ ВО ПОСЛЕДНАТА СВОЈА АКЦИЈА КАЈ РЕКАТА ДРАМАТИЦА, СЕРСКО

WEB Телевизија во живо

Последната акција на македонскиот револуционер и идеолог Гоце Делчев се случила на денешен ден, 19 март 1903 година во Егејска Македонија.
 
Четата на легендарниот македонски револуционер го разурнала тунелот кај реката Драматица или на грчки Ангиста во Серско. Тоа била последната негова акција против османлиската власт за ослободување на Македонија, пред неговата смрт.
 
Апостолот на македонското револуционерно движење загинал на 4 мај 1903 година во заседа што била поставена кај селото Баница. За неговата смрт постојат неколку верзии, но има една непобитна вистина: Целиот живот го посветил во борба за ослободување на Македонија. За својата Македонија го дал и својот живот.
 
Драматица или Ангиста (понекогаш Драманица) е река во источниот дел на Егејска Македонија (денес во Грција) по чие течение е сместен градот Драма. Со должина од 75 км, Драматица е најголемата притока на Струма во Егејска Македонија. Тече низ Драмско и Серско.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *