НА 17 МАРТ 1946 ГОДИНА ФОРМИРАНА ПРВАТА МЛАДИНСКА РАБОТНА БРИГАДА НА МАКЕДОНИЈА КОЈА РАБОТЕЛА НА ОБНОВА НА ПРУГАТА ОД КЛИСУРА ДО УДОВО

WEB Телевизија во живо

На денешен ден, 1946 година, формирана била првата младинска бригада на Македонија, која работела на обновата на разурнатиот дел на пругата Скопје – Гевгелија, таканаречената варијанта Клисура – Удово.
 
Младинските акции почнале уште во 1941 година, прво преку собирање оружје и муниција за претстојните битки, а потоа и преку обувки и облека за борците. Младинските работни акции биле организирани доброволни активности на трудот на младите во Социјалистичка Федеративна Република Југославија. Акциите биле искористени за изградба на јавна инфраструктура како што се патишта, железници и јавни згради, како и индустриска инфраструктура. Младинските работни акции биле организирани на локално, републичко и федерално а учесниците биле организирани во младински работни бригади, генерално именувани според нивниот град или локален херој. 

Важни проекти изградени од младински работни бригади ги вклучуваат железницата Брчко-Бановиќи, железницата Шамац-Сараево, делови од Нов Белград и делови од автопатот на братството и единството, кој се протега од Словенија до Македонија .Во времето на СФРЈ имало стотици акции и 20.000 локални градилишта!

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *