ХРВАТСКАТА НАЈПРЕСТИЖНА МУЗИЧКА НАГРАДА ПОРИН ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ВЕЧЕРВА ПОСТХУМНО ДОДЕЛЕНА НА АКИ РАХИМОВСКИ

WEB Телевизија во живо

Во Градската сала во Осијек вечерва беа доделени музичките награди Порин. Најпрестижната хрватска музичка награда за животно дело ја добија Јура Стублиќ, Вера Свобода и посмртно, прерано починатиот Аки Рахимовски .
Овогодинешниот прв Порин за животно дело за неизмерен придонес во хрватската музика и хрватската култура беше доделен постхумно, „премногу доцна, но сеуште под импресии и тага“, на Аки Рахимовски, пејачот на Парни Ваљак, кој почина пред два месеци.
 
– Едноставно не дојде ред да се качи на сцената на Порин и лично да ја прими долго заслужената животна награда, се вели во соопштението.
Аки Рахимовски е роден во 1955 година во Ниш, а набрзо со семејството се преселил во Скопје, каде што посетувал музичко училиште, клавир и пеење.
Во Скопје членуваше во повеќе ансамбли, меѓу кои групата Blood Brothers, групата Вакум и Тор, со која настапува во Загреб во 1975 година на фестивалот БУМ, каде првпат на сцената го виде Хус.
 
Во Загреб доаѓа во 1975 година, во време кога поимот рок пејач речиси и да не постоел како категорија и кога луѓето најчесто свиреле музика како хоби или дополнителна занимање, а на 19 години станува првиот професионален рок пејач.
Како што е наведено во кратка белешка за Аки, неговиот животен пат би бил одлично сценарио за холивудски филм во кој главниот лик почнува од нула и на крајот влегува во легендата, има подеми и падови, и солзи и смеа, и неуспех и еуфорија – сите оние емоции низ кои поминува човек, подготвен да верува во своите инстинкти, да ризикува и да се впушти во животна авантура.
– Гласот на Аки е еден од ретките што навистина направи неизбришлив саундтрак на нашите животи, пораснаа генерации и генерации, а некои остареа со песните, албумите и хитовите напишани од Хус, отсвирени од „Парни Ваљак“ и отпеани од Аки.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *