Д-Р МИТКО КРЏЕВ: ВЕЌЕ ДВЕ НЕДЕЛИ НЕМА ХОСПИТАЛИЗИРАН ПАЦИЕНТ ОД КОВИД ВО ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

СЕ ЗАТВОРА ХОСПИТАЛНИОТ ДЕЛ НА КОВИД МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА.
Епидемиолошката ситуација со ковид пандемијата во Општина Гевгелија е прилично смирена и веќе две недели немаме ниту еден хоспитализиран пациент, ниту пациенти на кислородна подршка, изјави директорот на Општата болница со проширена дејност, д-р Митко Крџев.
На дневна терапија, продолжи Крџев, имаме od 5 до 8 пациенти дневно кои во амбулантниот дел на ковид модуларната болница, добиваат соодветен третман и си заминуваат дома.
Токму поради ова, истакна директорот Крџев, овој амбулантен дел, кој до сега работеше 24 часа, од 1 април 2022 година ќе работи еднократно, секој работен ден од 08 до 16 часот. И понатаму во овој дел ќе има дежурен доктор и медицинска сестра кои ќе ги вршат прегледите на суспектните пациенти.
Во деновите на викендот, во сабота и недела, заклучи Крџев, пациентите кои ќе имаат потреба од медицинска преглед а во врска со ковид-19 ќе бидат третирани од Итната медицинска помош Гевгелија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *