НОСЕТЕ ШАРЕНИ ЧОРАПИ И ШАРЕНИ НОКТИ, ДЕНЕСКА Е СВЕТСКИ ДЕН НА ЛИЦАТА СО ДАУНОВИОТ СИНДРОМ. ТИЕ СЕ СПОСОБНИ ДА ЖИВЕАТ ОСМИСЛЕН ЖИВОТ.

WEB Телевизија во живо

Денес се одбележува денот на лицата со Даунов синдром.Тие треба да бидат прифатени како рамноправни учесници во општеството кои се способни да ги бараат своите права, способни да живеат осмислен живот и да придонесат кон градење инклузивно и одржливо општество.
 
Во знак на поддршка за лицата со Даунов синдром, денеска ќе се носат шарени чорапи, и ќе се лакираат ноктите во различни бои.
 
21 март е симболично одбран датум поради трите копии на 21-от хромозом (трисомија 21) што се присутни во клетките на лицата со оваа состојба
Овие лица живеат во нашиот свет, само треба да го смениме нивниот живот од раѓањето, па натаму, за да бидеме во ситуација кога ќе бидат возрасни единки да бидат веќе изградени личности кои конструктивно и целосно ќе може да придонесат во општеството. Многу важно е да се потрудиме системски заеднички да понудиме поквалитетен живот на овие лица.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *