АПЕЛ НА ПОЛИЦИЈАТА ДО ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ И ГРАЃАНИТЕ ДА НЕ ПАЛАТ СТРНИШТА И ДРУГИ ОТПАДОЦИ НА ОТВОРЕНО.

WEB Телевизија во живо

СВР Струмица испрати соопштение до јавноста во кое се вели:
Се наоѓаме во период од годината кога земјоделците ги припремаат своите земјоделски површини за сеидба, при што палат стрништа, меѓи, плевел и други отпадоци. Во минатото бевме сведоци на многу појави кога ваквото неконтролирано палење беше причина за настанување на пожари, со кои се предизвикуваа штети на имотот на граѓаните.
Токму поради наведеното Секторот за внатрешни работи Струмица апелира до сите граѓани :
– да не се пали оган на отворен простор и на необезбедени места;
– да не се палат стрништа, земјоделски и други површини;
– да не се врши палење на отпад или друг горлив материјал;
– да не се фрлаат отпушоци од цигари и догорчиња.
СВР Струмица потсетува дека предизвикувањето на пожар, намерно или од невнимание претставува кривично дело, кое се санкционира со соодветни поднесоци.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *