ИН МЕМОРИАМ: ЗАМИНА АЛЕКСА ТРАЈКОВ, ПРАВНИКОТ КОЈ БЕШЕ ВЉУБЕНИК ВО МУЗИКАТА И СПОРТОТ

WEB Телевизија во живо

Вчера се простивме за последен пат од Алекса Трајков, сограѓанин, правник, спортски работник и музичар. Замина ненадејно, после кратко но тешко боледување.

Роден во Стојаково, по завршувањето на Правниот факултет во Скопје, доаѓа во Гевгелија каде работи во својата адвокатска канцеларија.

Се вклучува во спортскиот живот и долги години ја извршува функцијата секретар на ФК „Кожуф“. Љубовта кон музиката го исполнува неговото слободно време како член на една од најстарите и најдобри фолклорни групи „Распеани гевгеличани“. Со нив учествува и добива голем број награди на фестивали во земјава и во странство, пренесувајќи го така фолклорното богатство на овој наш крај. 

По заминувањето во пензија, се вклучува во работата на Здружението на пензионери во Гевгелија, каде е претседател на Комисијата за култура и Комисијата за статутарни и правни прашања. Раководи со женската пејачка група на Здружението на пензионери, свири во пензионерскиот оркестар и редовно учествува на манифестацијата „Пензионерите пеат“. 

Со неговата прерана смрт, неговото семејство изгуби посветен сопруг и родител, неговите пријатели изгубија човек кој секогаш беше подготвен за другарување и да помогне таму каде ќе затреба, а Здружението на пензионери, вреден и посветен член кој можеше уште многу да пружи во работата која ја извршуваше.

Нека му е вечна слава.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *