ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

СВЕЧЕНО ОТВОРЕНИ ЗИМСКИТЕ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО ПЕКИНГ:  РАЗВЕАНО И МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ 

На стадионот „Птичје гнездо“ во Пекинг во 13 часот по средноевропско време започна спекатакуларната цереминија на свеченото отворање на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Организаторите ја претставија и маскотата на олимписките игри, која ќе биде панда, популарната мечка чие природно живеалиште е во централно-западна и југозападна Кина.

Македонскиот скијач, Дардан Дехари продефилира со македонското знаме на свеченото отворање на Зимските олимписки игри.

На овие игри Македонија ќе биде претставувана од тројца спортисти:

Ана Цветановска (крос-кантри) – ќе настапи на 7,5 км слободно + 7,5 км скијатлон (5 февруари) и 10 км класично (10 февруари).

Ставре Јада (крос-кантри) – ќе настапи во спринт слободно 1,5 км (8 февруари) и 50 км слободно (19 февруари).

Дардан Дехари (алпско скијање) – ќе настапи слалом/велеслалом (13 и 16 февруари).

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.