ПOЧИНА „НОСОЊА“, НАЈСТАРОТО КУЧЕ ВО ХРВАТСКА КОЕ ИМАШЕ 21 ГОДИНА.

WEB Телевизија во живо

ПOЧИНА „НОСОЊА“, НАЈСТАРОТО КУЧЕ ВО ХРВАТСКА КОЕ ИМАШЕ 21 ГОДИНА.

Почина Носоња, најстарото куче во Хрватска: „Чест и среќа беше да бидам твој пријател…“напиша  на ФБ неговата сопственичка Меи Исаксон , позната истарска активистка за помош на животните. Под таа објава, многумина и изразија сочувство, но и потсетија на една многу важна работа:  таа го израдува кутриот стар Носоња и му подари топол дом во  време кога никој не го посакуваше. Го донесе дома и му ја разубави староста.

Во својот долг живот преживеал сè: ужасен живот во азил, потоа добар живот во азил, па посвојување, па иселување …

А во февруари лани ТВ Нова 12  пишуваше  дека  Носоња наполни неверојатни 21 година. Тоа се околу 150 човечки години. Помина низ многу работи: прво беше ставен во ужасен  азил во Осиек. Тоа беше пред да дојдат луѓето од здружението „Победа“ . Потоа ги прифати промените што тие му ги донесоа, па се всели кај нив, па го избркаа на 16 години… Повредата на лицето му е стара и затоа тешко наоѓаше згрижувачки родители. Но, Меј беше таа што реши да го донесе кај неа од азилот. Таа сакаше тој да ги живее во мир во годините што му останаа. Таа не можеше да се надева во нејзините најлуди соништа дека ќе ги има повеќе од пет.

– Не е чудно што доживеа толку многу, бидејќи потребна е огромна доза на тврдоглавост и упорност за да се помине речиси десет години хорор азил, потоа три години добар азил, потоа згрижување во старост,  на 16 години беше вратен во азил среде зима! Но оттогаш тој е мој! Ви благодариме на сите што не те сакаа и им благодариме на Здружението Победа што те задржа тие години. Ти си едно од најубавите суштества родени на оваа планета – напишала Меј за својот миленик во февруари лани, кога тој го прославуваше својот роденден.

Приказната на Носоња е една од оние што сведочат за неверојатната сила на кучињата кои, дури и во најлошото, некако успеваат да преживеат. Можеби чувствуваат, а кој знае, можеби знаат дека „тагата постои за да предизвика смеа, а темнината за да предизвика раскош“. Среќно Носоња и одмори си ги старите коски.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *