МИТКО КРЏЕВ: „ВО МОМЕНТОТ ВО ГЕВГЕЛИЈА ИМАМЕ 9 ХОСПИТАЛИЗИРАНИ И 10 ПАЦИЕНТИ НА ДНЕВНА ТЕРАПИЈА ОД КОВИД-19. СИТУАЦИЈАТА Е СТАБИЛНА

WEB Телевизија во живо

За разлика од последната недела на месец јануари, кога во едно деноноќие се прегледуваа и до стотина пациенти, кога бројката на хоспитализирани во еден момент изнесуваше 20 пациенти, а на дневна терапија се третирааа околу 50 пациенти, моментално ситуацијата е стабилизирана, изјави за ТВ Нова 12 директорот на Општата болница, д-р. Митко Крџев.
„Сега , во ковид болницата имаме хоспитализирано 9 пациенти, додека бројката на пациенти кои се на дневна терапија изнесува 12, вели Крџев. Во исто време се намали и бројот на пациенти кои дневно се прегледуваат, и тој изнесува меѓу 30 и 40 пациенти.
Што се однесува до интересот за вакцинација , тој е намален и непроменет, така да на дневна основа се вакцинираат 20 граѓани и тоа претежно со трета доза.
Изминатата недела екипата за вакцинација престојуваше во Затворот во Гевгелија, каде се вакцинираа 10 затвореници, и во текстилната компанија „Меркјури, каде бројот на вакцинирани вработени изнесуваше 60.
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Еден коментар за “МИТКО КРЏЕВ: „ВО МОМЕНТОТ ВО ГЕВГЕЛИЈА ИМАМЕ 9 ХОСПИТАЛИЗИРАНИ И 10 ПАЦИЕНТИ НА ДНЕВНА ТЕРАПИЈА ОД КОВИД-19. СИТУАЦИЈАТА Е СТАБИЛНА

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *