ЛАЗО САМАРЏИЕВ, ПРВ ГЛАС НА ГЕВГЕЛИЈА ЗА 1970 ГОДИНА. ВТОРО МЕСТО ЗА ЛЕНЧЕ КОЛЕВА А ТРЕТО ЗА СОФЧЕ ЛАЗОВСКА

WEB Телевизија во живо

Да ве вратиме малку во минатото . Долгогодишниот дописник на весникот „Вечерни Новости“, сега веќе покојниот Томе Кусеников, на 5 декември 1970 година го испрати следниот прилог:
„Во организација на КУД „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, во мотелот „Инекс“ крај Вардар се одржа традиционалниот фестивал за избор на најдобар пејач од подрачјето на Општина Гевгелија. 

Првиот глас за 1970 година е Лазо Самарџиев, второто место го освои Ленче Колева а третото и припадна на Софче Лазовска.
 
На овој фестивал учество зедоа најдобрите пејачи на забавна музика од сите населени места на подрачјето на оваа општина.“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *