ИВАНА ГРУЈИЌ ТРЕТОНАГРАДЕНА НА ИНСТАГРАМ КОНКУРСОТ ЗА ФОТОГРАФИЈА НА СРЕДНОШКОЛЦИ НА ТЕМА #НАШИ СВЕТОВИ:

WEB Телевизија во живо

„НА ОВОЈ КОНКУРС ДОБИВ МОЖНОСТ ДА ЈА ПОКАЖАМ СВОЈАТА КРЕАТИВНОСТ“
Ивана Грујиќ, ученичка во прва година во СОУ „Јосиф Јосифовски“ ја доби третата награда и ракотворби од „ЕСНАФ“ во вредност од 1.000 денари за фотографијата „Виножито“на инстаграм-предизвикот за средношколци што го организираше Институтот за етнологија и атнропологија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. На повикот пристигнале околу 150 фотографи од средни училишта и гимназии од цела Македонија.
За својата љубов кон фотографијата еве што ни изјави Ивана:
„Многу сум среќна од тоа што ја добив оваа награда. Уште од мала возраст како што ме интересираше сликањето, сакав и да фотографирам. Кога слушнав за овој натпревар, конечно добив можност да ја покажам својата креативност во фотографирањето, веднаш испратив фотографија и еве стигна и оваа награда“
Инаку, по повод 17.февруари, Меѓународниот ден на антропологијата, Институтот за ентологија и антропологија при ПМФ, УКИМ организираше Инстаграм натпревар за најдобра фотографија на тема #НашитеСветови.
Како изгледа секојдневието на младата генерација и на луѓето кои ги опкружуваат? Учесниците ги регистрираа моментите на солидарност и пријателство, но и на нешта кои заслужуваат критика.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *