ФИЛИПО ГРАНДИ, ВИСОК КОМЕСАР ЗА БЕГАЛЦИ ПРИ ОН:

WEB Телевизија во живо

УНХЦР РАБОТИ СО ВЛАДИТЕ НА СОСЕДНИТЕ ЗЕМЈИ НА УКРАИНА ДА ГИ ЗАДРЖАТ ОТВОРЕНИ ГРАНИЦИТЕ ЗА БЕГАЛЦИТЕ.
 
Најдлабоко сме загрижени од ситуацијата што брзо се влошува и воената акција што се случува во моментов во Украина. Хуманитарните последици врз цивилното население ќе бидат разорувачки. Не постојат победници во војна, а небројани животи ќе бидат уништени. Веќе гледаме известувања за жртви и луѓе кои започнуваат да ги напуштаат своите домови во потрага по безбедност. 
 
Животите на цивилите и цивилната инфраструктура мора да бидат заштитени и почитувани во секој момент, во склад со меѓународното хуманитарно право. УНХЦР работи со властите, ОН и другите партнери во Украина и подготвен е да обезбеди хуманитарна помош каде и да е потребно и можно.
 
 Во таа насока, безбедноста и пристапот за хуманитарни напори мора да бидат гарантирани. УНХЦР исто така работи со владите во соседните држави, барајќи од нив да ги задржат границите отворени за луѓето кои бараат безбедност и заштита.
 
 Подготвени сме да ги поддржиме напорите на сите за да одговориме на секоја ситуација на присилно раселување. Во истата насока, ги зголемивме нашите операции и капацитети во Украина и соседните држави. Остануваме цврсто посветени да ги поддржиме сите засегнати популации во Украина и државите во регионот

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *