ЕДНОДНЕВЕН ПРЕДУПРЕДУВАЧКИ ПРОТЕСТ НА МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ

WEB Телевизија во живо

Здружението на приватни лекари на Македонија, чиј претседател е Др. Лилија Дервишова Чолакова и координаторот за Гевгелија, Богданци и Дојран, Др. Христина Х. Прошева испратија допис до сите медиуми во кои стои:

Сите матични лекари, утре, 18 февруари 2022 ќе се одјават од системот

Мој термин  и ќе примаат само итни пациенти.

Нашето стратешко барање е-

-Покачување на капитационен бод

-Пациенти на ПЗУ    

-Основен пакет на услуги

-Партиципација

-Укинување на казнена политика од страна на ФЗОРСМ …….

Незадоволството е големо од страна на матичните лекари.Веќе подолго време алармираме за нашите проблеми,но слух се нема од страна на ФЗОРСМ.

Казни се платија за административни моменти-никој не го интересира дали финансиски е дестабилизирано тоа ПЗУ.

Во време на пандемија ,кога матичните лекари стоички се бореа во првите редови,беа испратени казни од страна на ФЗОРСМод 2019 и 2020 год.

Повеќе немаме приватен живот,од 2020 год по цел ден сме на телефон и покрај работното време во нашите амбуланти,пружаме неограничен број на услуги.

Итно е потребно остварување на нашите барања.

 

ЗА ОПСТАНОК НА ПРИМАРНОТО ЗДРАВСТВО!

 

ЗДРУЖЕНИЕ НА ПРИВАТНИ ЛЕКАРИ НА МАКЕДОНИЈА

КООРДИНАТОР ЗА ГЕВГЕЛИЈА,БОГДАНЦИ,ДОЈРАН- ДР.ХРИСТИНА Х.ПРОШЕВА

ЗПЛРМ- ПРЕТСЕДАТЕЛ-ДР.ЛИЛИЈА ДЕРВИШОВА ЧОЛАКОВА

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *