ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

АКО МАЧКА СЕ СОНЧА НА ФЕВРУАРСКО СОНЦЕ, ТОГАШ ВО МАРТ ЌЕ БИДЕ СКЛОПЧЕНА ПОКРАЈ ПЕЧКА.

Нашите предци ја предвидувале целата година врз основа на случувањата во природата за време на овој месец. Но, тоа не се бабини деветини, многу од овие народни прогнози и ден денес се остваруваат. На пример, ако убавото време во февруари ги измами мувите да излезат од зимскиот сон, март најверојатно ќе ги убие сите со својата променливост. Од друга страна пак, ако мачка се сонча на февруарското сонце, тогаш во март повторно ќе биде склопчена покрај печка. Ако на Свети Трифун падне дожд, сливата ќе биде многу плодна таа година, но ако времето е сончево и топло во текот на целиот овој месец, зимата ќе се одложи, па може дури и снег да падне во март.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.