20 ПЛАНИНАРИ МЕЃУ КОИ И 3 ЧЛЕНОВИ НА ЗПСК „КОЖУФ, ГО СТАРТУВАА МАРШОТ ВО ЧЕСТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ

WEB Телевизија во живо

20 планинари од Струмица, Радовиш и Гевгелија и годинава тргнаа на марш во чест на Борис Трајковски. 17 години по ред тие пешачат од Струмица до Скопје и на ваков начин му оддаваат почит на загинатиот претседател. Поради пандемијата и годинава исто како и лани маршутата ќе биде скратена, но крајната цел останува иста, на 26 февруари денот кога загина претседателот Трајковски да пристигнат до неговото вечно почивалиште.

Тројца членови на ЗПСК„ Кожуф„ Гевгелија од Валандово, предводени од Лазар Митров учестуваа на првата етапа од меморијалниот марш-маратон Борис Трајковски-2022 по рута: Струмица- Василево-Градашорци- Трибичино- Дедино со поминати околу 30 км.

Маршутата од Струмица до Скопје не е единствената која планинарите ја Маршутата од Струмица до Скопје не е единствената која планинарите ја минуваат во чест на загинатиот претседател. 

На неа и претходеше и традиционалниот марш на планината Беласица со искачување на врвот ,,Ботра,, насловен по Борис Трајковски. На овој врв, со височина од 1880 метри, за време на викендот се искачија околу 40 планинари од неколку градови од државата. На оваа акција ЗПСК „КОЖУФ“ учествуваше со четворица свои членовиминуваат во чест на загинатиот претседател. На неа и претходеше и традиционалниот марш на планината

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *