ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ПОБЕДНИЦИ НА ВТОРАТА ГЕВГЕЛИСКА ВИРТУЕЛНА НОВОГОДИШНА ТРКА ВАЛЕНТИНА УЗУНОВА ВО ЖЕНСКА И РИСТО ЧАЛКОВ ВО МАШКА КОНКУРЕНЦИЈА

На втората новогодишна виртуелна трка во Гевгелија, во должина од 5 километри, која се трчаше од 00:00 на 31.12.2021 година а требаше да се заврши најдоцна до 23:59 на 01.01.2022 година, учествуваа дваесеттина атлетичари на АК „7-ми Ноември“.

Се трчаше на точно одредена патека која започнуваше од кружниот тек кај поранешна Алатница. Во женска конкуренција првите три места ги освоија Валентина Узунова, Магдалена Јованова и Александра Крајчева, додека кај мажите Ристо Чалков, Никола Ковачев и Петар Лешев имаа најдобри времиња.

Во продолжение еве ги постигнатите резултати:

 1. Валентина Узунова – 24:24 – прво место
 2. Магдалена Јованова – 31:52 – второ место
 3. Александра Крајчева – 33:13 – трето место
 4. Русимка Динева – 37:30

Резултати мажи:

 1. Ристо Чалков – 19:42 – прво место
 2. Никола Ковачев – 21:49 – второ место
 3. Петар Лешев – 24:06 – трето место
 4. Марјан Ризов – 24:24 
 5. Дарко Прошевски – 25:32 
 6. Трајче Арџанлиев – 25:32
 7. Драган Ристов – 25:33
 8. Александар Југовски
 9. Атанас Трајков – 26:56
 10. Игор Коцевски – 27:40
 11. Јордан Јовановски – DNS
 12. Мартин Итов – DNS
 13. Горан Јованов – DNS
 14. Иван Мичов – DNS
 15. Ангел Делиќ – DNS

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.