НОВ СООБРАЌАЕН ЗНАК КОЈ ДАВА ПРЕДНОСТ НА ВЕЛОСИПЕДИТЕ И МОТОРЦИКЛИТЕ ПРЕД АВТОМОБИЛИТЕ!

WEB Телевизија во живо

Неодамна во Германија, поточно во градот Штутгарт, е воведен сосема нов сообраќаен знак, кој за многумина е збунувачки, но казните за негово непочитување се високи – 70 евра. Новиот знак е поставен во одредени улици а означува забрана за претекнување на велосипедисти и мотоциклисти. Овој знак ќе се поставува на сите тесни улици кои имаат велосипедски патеки, а каде не е можно автомобилите да запазат 1,5 метар странично растојание, колку што е пропишано со закон. Затоа, автомобилите ќе мора да возат зад велоситедистите.
May be an image of 1 person and outdoors

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *