НА 6-ТИ ЈАНУАРИ 1945 ГОДИНА ВО СКОПЈЕ ЗАПОЧНАЛ ВТОРИОТ КОНГРЕС НА АНТИФАШИСТИЧКАТА МЛАДИНА НА МАКЕДОНИЈА

WEB Телевизија во живо

На конгресот учествувале делегати од Егејска и Пиринска Македонија, на бугарската, грчката, советската, албанската, хрватската, словенечката и на црногорската младина

На 6 јануари 1945 година во Скопје, во присуство на околу 1.000 делегати на македонската младина од Егејска и од Пиринска Македонија започнал со работа Вториот конгрес на Антифашистичката младина на Македонија (НОМСМ).

На конгресот присуствувале претставници и на советската, бугарската, грчката, албанската, српската, хрватската, словенечката и на црногорската младина, како и претставници на англиската мисија.

Народноослободителниот младински сојуз на Македонија (НОМСМ) била антифашистичка организација на македонската младина во времето на Втората светска војна. Во услови на окупација на Македонија, активноста на прогресивната младина на Македонија била насочувана преку месните комитети КПМ, а потоа биле формирани Младински одбор за Македонија и Акционен одбор на НОМСМ за организирање на младината на слободната и на окупираната територија, како и во единиците на Нардоноослободителната војска и партизанските одреди на Македонија.

По пренесувањето на тежиштето на НОБ во Егејскиот дел на Македонија, во село Фуштани бил одржан Првиот конгрес на Антифашистичката младина на Македонија со учество на 280 делегати од сите краишта на Македонија, како и со присуство на претставници од албанската, бугарската и грчката младина. На Конгресот бил конституиран НОМСМ, било избрано раководство и биле усвоени Резолуција и Проглас до младината на Македонија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *