МАКЕДОНСКИОТ „АНГЕЛ“ ТОШЕ ПРОЕСКИ ДЕНЕС ЌЕ ПОЛНЕШЕ 41 ГОДИНА

WEB Телевизија во живо

СО СВОЈАТА ПЕСНА И НАСМЕВКА ГО ОБЕДИНИ БАЛКАНОТ.

Тоше Проески, „балканскиот ангел„ е роден на денешен ден, пред 41 години, на 25 јануари 1981 година во Прилеп. Израснал во Крушево,а музичкиот талент го наследил од нејзината мајка Доменика која убаво пее и неговиот татко Никола, кој свири мандолина и гитара. Вистинското име на пејачот, Тодор, значи Божји дар. Многумина веруваат дека тој го обедини Балканот со неговата насмевка, изглед и песна, а заштитен знак му беше: „Ве сакам сите“. Како дете сакал да биде лекар, но подоцна музиката влезе во неговиот живот. Животот му беше музика а музиката беше неговиот живот.

Несреќно го загуби животот во сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година близу Нова Градишка, Република Хрватска.

 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *