ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

МАКЕДОНСКИОТ „АНГЕЛ“ ТОШЕ ПРОЕСКИ ДЕНЕС ЌЕ ПОЛНЕШЕ 41 ГОДИНА

СО СВОЈАТА ПЕСНА И НАСМЕВКА ГО ОБЕДИНИ БАЛКАНОТ.

Тоше Проески, „балканскиот ангел„ е роден на денешен ден, пред 41 години, на 25 јануари 1981 година во Прилеп. Израснал во Крушево,а музичкиот талент го наследил од нејзината мајка Доменика која убаво пее и неговиот татко Никола, кој свири мандолина и гитара. Вистинското име на пејачот, Тодор, значи Божји дар. Многумина веруваат дека тој го обедини Балканот со неговата насмевка, изглед и песна, а заштитен знак му беше: „Ве сакам сите“. Како дете сакал да биде лекар, но подоцна музиката влезе во неговиот живот. Животот му беше музика а музиката беше неговиот живот.

Несреќно го загуби животот во сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година близу Нова Градишка, Република Хрватска.

 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.