ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА „ПОДАРИ РАДОСТ ЗА РОЖДЕСТВО“

Од 15-ти декември до 6-ти јануари, Гевгелиското архиерејско намесништво, со благослов на Митропол Повардарски, господин Агатангел и оваа година, по петти пат ја организираа хуманитарната акција „Подари Радост на Рождество“, за собирање донации во прехрамбени продукти и средства за лична хигиена по повод Новогодишните и Божиќни празници. Во акцијата учествуваа голем број на поедници, фирми од општината, како и самото Архиерејско намесништво, при што се собраа продукти и се направија 156 пакети.

Намесништвото изразува благодарност до сите оние, што се одзваа на повикот за Хуманитарната Акција, а подготвените пакет – производи ќе бидат поделени денес, на Бадник, на семејствата од социјален ризик, во нашата Гевгелија, во Црквата „Свети Кирил и Методиј“

 Оваа година нема да има Бадникова Поворка, но ќе се потрудиме да на секое дете на Божиќ да му дадеме Божиќен подарок – пакетче. Изјави отец Русе Жекоски.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.