ДЕНЕСКА Е СВЕТСКИОТ ДЕН НА СМЕЕЊЕТО!

WEB Телевизија во живо

НИШТО НЕ ДЕЛУВА ТОЛКУ ДОБРО НА ЗДРАВЈЕТО ОД ДОБРОТО СМЕЕЊЕ

Светскиот ден на смеата се одбележува од 1998 година, на иницијатива на индискиот лекар Мадан Катаира, двапати годишно – на 10 јануари и на 2 мај. Тоа доволно кажува колку е важно смеењето за човековото здравје и колку вистина има во изреката дека смеењето е лек.

– Смеата е навистина лек. Можеби не е толку класично во смисла дека пиеме апче за да бидеме веднаш подобри, но тоа е поврзано со позитивни емоции, добро расположение и има многу физички придобивки, објаснуваат психолозите.

-Смеењето го намалува стресот и напнатоста, ја подобрува дури и работата на имунолошкиот систем, и работата на срцето и крвотокот. Тоа ни помага да се чувствуваме подобро и треба да се трудиме што почесто да се смееме.

Треба да се смееме што почесто, исто како децата. Статистиката вели дека децата се смеат до 300 пати на ден, додека возрасните тоа го прават само 17 пати.

 Ние возрасните кога влегуваме во оваа фаза од животот мислиме дека мора да бидеме страшно сериозни, па тие можности за смеење се намалуваат. Веќе не играме како деца, а смеата е директно поврзана со играта и разиграноста како состојба во која можеме да се најдеме, а тоа дефинитивно ни недостига на нас возрасните.

Друга изрека поврзана со смеењето е многу вистинита – смеата е заразна. Луѓето се општествени суштества и реагираат на емоциите на луѓето околу нив. Има многу добри работи поврзани со смеење и смеење. Еден од нив е фактот дека насмеаните луѓе се попривлечни за другите луѓе.

Кога станува збор за привлечност кон потенцијален партнер од романтична природа, сите ја споменуваат смислата за хумор како еден од најважните елементи и дека тогаш, ако сме се смееле заедно, има поголеми шанси потоа да кажеме дека ни се допаѓа таа личност.

Времето во кое живееме бара носење заштитни маски кои покриваат добар дел од лицето и кријат насмевка.

Ова е една од причините зошто сега ни е уште потешко да воспоставиме контакт со други луѓе, бидејќи некои од овие работи ни се скриени, па мораме се да читаме од нашите очи. Но, се надевам дека наскоро ќе има можност да ги извадиме тие маски и полесно да се видиме и на тој начин подобро да се поврземе.

И покрај маските, мора да се смееме што повеќе и што почесто. И тоа не само на Светскиот ден на смеата. Секој ден од годината да се трудиме да го одбележиме со смеа.

Ништо не делува на телото побрзо од добра доза смеа, а исто така добра причина да обрнеме внимание на секојдневниот живот и да најдеме што повеќе причини за смеење.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *