ДАЛИ ОРВЕЛ НИ ЧУКА НА ВРАТА?

WEB Телевизија во живо

ПОРАДИ ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛЕГЕНЦИЈА ЌЕ ИСЧЕЗНАТ КАСИЕРИТЕ, ЧИСТАЧИТЕ, СМЕТКОВОДИТЕЛИТЕ, МОНТЕРИТЕ, АДМИНИСТРАТИВЦИТЕ, ШУМАРИТЕ И ПОШТАРИТЕ!

Шведскиот институт за проценка на пазарот на труд и образовна политика спроведе студија и идентификуваше неколку десетици професии кои наскоро ќе бидат заменети со вештачка интелигенција, пишува „Dagens Nyheter“.

Изданието забележува дека технологиите за вештачка интелигенција постепено почнуваат да вршат сè повеќе функции, што во иднина ќе доведе до раслојување на општеството во однос на платите во различни области на активност.

Вреди да се одбележи дека технологијата може да го замени не само неквалификуваниот персонал, туку дури и некои лекари, како што се радиолози, рече Макс Гордон, ортопедски хирург во болницата Дандеруд. Вештачката интелигенција веќе научи како да идентификува различни типови на фрактури и ќе може да препорача третман во иднина.

Освен тоа, вештачката интелигенција ќе може да ги замени луѓето во десетици други професии. Станува збор за специјалисти како сметководители, фотомодели, машински оператори во печатарската индустрија, дрвопреработувачката, хемиската и металуршката индустрија, касиери и продавачи, помлади земјоделски работници, чистачи, машинисти, монтери, помлад административен персонал, заварувачи, возачи, градежници, агенти шумари и поштари.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *