30 ГОДИНИ ОД ИЗВЕШТАЈОТ НА БАДИНТЕРОВАТА КОМИСИЈА ЗА МЕЃУНАРОДНО ПРИЗНАВАЊЕ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

WEB Телевизија во живо

На 15-ти јануари 1992 година Арбитражната комисија на Европската заедница на чело со претседателот Бадинтер (Бадинтерова комисија) соопшти во својот извештај дека се исполнети сите услови за меѓународно признавање на Македонија.

За препораката на Арбитражната комисија, за легитимното признавање на Република Македонија, Бадинтер нагласува дека „таа одлука беше само одраз на правните принципи“, кои во тој момент петте члена на Арбитражната комисија, сите претседатели на уставни судови, праведно ја донесоа.

„Кога Арбитажната комисија го даде своето мислење, таа тоа не го направи за да му причини задоволство на македонскиот народ. Таа го стори тоа, бидејќи според нас беше израз на правото. Ниту еден судија или правник не смее да се стави во ситуација да мисли дека на некој му пружил услуга. Да се каже правото, тоа беше нашата задача“, вели Бадинтер и додава:

„Наша задача беше да сториме сé што може да придонесе за зацврстување на правната држава во целиот свет и особено во Европа, потоа, признавањењто на правата, како тие на Македонците, за постоењето на Македонија, сé што на тој начин подготвува за Европската Унија… И ако сум придонел во таа област, тоа е добро, јас сум задоволен. Би рекол дека тоа се случи во значаен момент на европската историја, јас сум длабоко европски определен човек.“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *