ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ЗАВРШИ БОЖИЌНИОТ БАЗАР НА КРАЛСКИТЕ ИЗВИДНИЦИ. МАРИЈА ПЕТКОВА НАЈДОБАР УЧЕСНИК ВО РАБОТИЛНИЦИТЕ.

Од 03.12.2012 – 05.12.2021 во центарот на Гевгелија се одржа божиќен базар организиран од страна на Кралски извидници – извидничко здружение. Главната цел на базарот беше да се промовира организацијата Кралски извидници со цел граѓаните, а особено децата и тинејџерите да се запознаат со програмата и како тие би можеле да станат дел од истата. На самиот базар посетителите добиваа бесплатно кафе, чај и вафли. Учесниците на базарот имаа можност да бидат дел од пет извиднички работилници, во исто време да собираат бодови и да се натпреваруваат за награда. Од сите деца кои учествуваа на работилниците, околу 20, победник беше Марија Петкова. Марија доби божиќна награда и ваучер за бесплатно учество на летен извиднички камп 2022, кој секоја година Кралските извидници го организираат во Извидничкиот Центар во Ново Конско, Гевгелија. На 4-ти декември во малата сала на Народниот театар во Гевгелија беше организирана свечена манифестација на која националниот командант на Кралски извидници, Михаил Колев ја промовираше организацијата и програмата по која тие работат и ги покани децата да се приклучат на неделните извиднички часови кои се организираат во Пионерски Дом Гевгелија, секоја сабота со почеток од 11:00 часот. Волонтери на базарот беа извидници од Гевгелија, Скопје, Кочани, Неготино, Тетово. Исто така, едни од волонтерите беа и извидниците од Билефелд, Германија. Тие исто така имаа свое обраќање на свечената манифестација во Народниот театар.
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.