ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ВО ТРЕТОТО ТРОМЕСЕЧИЕ ОД 2021 ГОДИНА ПРИРОДНИОТ ПРИРАСТ ВО ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА Е -70 ШТО ЗНАЧИ ЗА ТОЛКУ Е ПОМАЛ БРОЈОТ НА НОВОРОДЕНИ ДЕЦА ОД БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ.

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во третото тримесечје од 2021 година во општина Гевгелија изнесува 30, а бројот на починати е 100. Природниот прираст во овој период изнесува -70, што значи дека за толку е помал бројот на новородените деца од починатите.
Во ова, трето тромесечие во општина Гевгелија биле склучени 25 бракови, а во истиот период 8 брака се разведени.
May be an image of person and baby
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.