СОУ „ЈOСИФ ЈОСИФОВСКИ“- УЧЕСНИК НА ПРВИОТ ДИГИТАЛЕН САЕМ ЗА СРЕДНО СТРУЧНО БРАЗОВАНИЕ СО ПРОФИЛОТ ГОТВАЧ

WEB Телевизија во живо

Со цел промоција на средното стручно образование како остварлива можност за кариера, за првпат се одржа Дигитален саем за средно стручно образование во организација на МЦГО. На Саемот учествуваа 6 средни училишта од Републиката, меѓу кои и СОУ „Јосиф Јосифовски“- Гевгелија со профилот Готвач, како едно од најдобрите избрани средни училишта за презентирање на стручниот профил.
Околу 19.000 деветтоодделенци беа дел од овој уникатен настан, чија основна цел беше учениците навремено да се информираат за она што го нудат средните училишта во земјава и да слушнат успешни примери за соработка со бизнис секторот и обраќања на познати личности кои го споделија своето професионално искуство.
Од СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија учествуваа учениците од Угостителство и туризам, профил Готвач- Александра Мижорова и Ване Филипов, под менторство на професорката Марина Калкова, а од партнер компанијата „Фортуна Интернационал“ (Хотел „Аполонија“) учествуваше професионалниот готвач Драги Миов.
Проектот е поддржан од Швајцарската агенција за развој и соработка во соработка со Министерството за образование и наука,
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *