СЕ АСФАЛТИРА НОВАТА СЕРВИСНА УЛИЦА ОД МОТЕЛ „ВАРДАР ДО „МИЛЦИ“

WEB Телевизија во живо

Денеска започна асфалтирањето на новата сервисна улица кај Милци, која ќе обезбеди алтернативно поврзување на Гевгелијa со граничниот премин „Богородица“. Станува збор за стариот пат кој води од кај мотелот „Вардар“ до македонско-грчката граница, во должина од 930 метри. Со целосната реализација на овој проект ќе се овозможи делницата на стариот автопат од мотелот „Вардар“ и хотелот „Сенатор“ да се поврзе со веќе изградената сообраќајна инфраструктура кај „Милци“ и поврзување со автопатот Е75, со што Гевгелија ќе добие нов излез на автопатот. –
Целосната реализација на проектот е од приоритетно значење, бидејќи со тоа се заокружува сообраќајната инфраструктура во непосредна близина на граничниот премин „Богородица“. Поради интересот на инвеститорите за реализација на своите проекти и местоположбата како пограничен појас во овој дел, овој проект ќе биде од големо значење и со особен приоритет. Покрај меѓународната автопатна делница, која до сега беше единствената врска на градот, Гевгелија ќе добие дополнителна, алтернативна сообраќајна врска со граничниот премин „Богородица“ преку стариот автопат којшто беше затворен, истакна градоначалникот на Општина Гевгелија, Андон Сарамандов, при увидот за асфалтирање на сервисната улица кај Милци. Изградбата на сервисната улица кај Милци се реализира со средства од Буџетот на Општина Гевгелија, а ја изведува градежната фирма „Еуроинг“.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *