ШАМПИОНСКИ ТИМ НА „ФК КОЖУФ“ ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА ИСТОК КОЈ СЕ НАТПРЕВАРУВАШЕ ВО ПРВАТА МАКЕДОНСКА ЛИГА 1994/1995

WEB Телевизија во живо

Вчера објавивме една стара слика од фудбалски натпревар на ФК „Кожуф“ од 1963-та година, а денес, благодарејќи на сликата на Ристо Котев и потсетувањето на Горан Ташев ве потсетуваме на тимот кој го освоил првото место во Втората фудбалска лига – Исток во сезоната 1993/94 и се натпреваруваше во Првата Македонска фудбалска лига во сезоната 1994/1995 под името „Кожуф Винојуг“. На крајот на сезоната, екипата завршила на последното место и се вратила во Втората лига.
Тој успех е направен под водство на Перо Ташков – Доланц претседател и Ристо Котев потпретседател
ФУДБАЛЕРИТЕ НА СЛИКАТА СЕ ЛЕГЕНДИ стојат: Милан Цицмиловиќ, Венци Караколев, Ристо Митановси, Ванчо Ѓоргиев-Белич, Ристо Василев, Венци Ичев, Тиме Илиев, Таши Аврамов, Гоце Аџиевски, …. клечат: Горан Ташев, Оливер Василев, Зоран Старделов, Јанко Карајанов, Сотир Мискоски, Јове Петров, Ване Ризов, Венци Димитров
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *