ООУ „КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ОД МИРАВЦИ ГО ПРОСЛАВИ ВИРТУЕЛНО СВОЈОТ ПАТРОНЕН ПРАЗНИК

WEB Телевизија во живо

Со пригодна реч за Свети Климент Охридски, со рецитал, литературни творби, музички нумери како и спортски вежби, денес, учениците и наставниците од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци го прославија, се разбира, поради пандемијата, виртуелно, својот патронен празник.
Честит и вековит да ни биде Денот на училиштето и да го спомнуваме нашиот патрон,Климент Охридски!, напишаа тие на фејсбук страната на своето училиштето.
А, вековито нека биде и сеѓавањето на Свети Климент Охридски, еден од првите светци, писатели и просветители на Словените.
Бил еден од најистакнатите ученици на Кирил и Методиј кои заедно се поврзуваат со создавање на глаголското и кириличното писмо, особено нивното распространување помеѓу христијанизираните Словени. Тој бил основач на Охридската книжевна школа или попозната како „Прв словенски универзитет“, од кој излегле 3500 подготвени ученици, и од страна на некои словенски народи се смета за покровител на образованието и јазикот. Тој се смета за прв Епископ Словенски со титула Епископ Велички
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *