ОД ДЕНЕС НАЈЛОНСКИТЕ КЕСИ ТРЕБА ДА ЗАМИНАТ ВО ИСТОРИЈАТА, БИОРАЗГАДЛИВИТЕ ВО МАРКЕТИТЕ ЌЕ ЧИНАТ 15 ДЕНАРИ.

WEB Телевизија во живо

Од денес, среда, 1 декември, се забранува употребата на пластични кеси во земјава – тие веќе нема да се произведуваат, додека биоразградливите кеси кои се продаваат во маркетите, ќе чинат по 15 денари.
Со ваквиот потег, на кој му претходеа законски измени од септември, треба да се обесхрабрат граѓаните да ги купуваат кесите, кои ја загадуваат околината.
За средствата од продадените пластични кеси, трговците ќе мора да водат евиденција по квартали, а надоместоците ќе треба да ги уплаќаат на посебна сметка на органот за животна средина.
Дефинитивно ова е момент за да ги смениме нашите навики и се освестиме за тоа колку отпад создаваме – порачуваат од еколошкото здружение „Гоу грин“.
Исто така, од 1 декември се забранува користењето на пластичното пакување за еднократна употреба во угостителските објекти што се наоѓаат во заштитените подрачја во Македонија.
May be an image of text
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *