НОВОГОДИШНА ИЗЛОЖБА НА ДЕТСКАТА ЛИКОВНА РАБОТИЛНИЦА ПРИ ПИОНЕРСКИОТ ДОМ ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

Вчера во Малата сала на Пионерскиот дом, беше отворена
Новогодишната изложба на Детската работилница при Пионерскиот дом- Гевгелија. На изложбата се претставија ликовни дела на 24 млади ликовни сликари од Гевгелија, под
менторство на нивната професорка, Мирјана Крстева Масети, насликани во најразлични ликовни техники.
– На оваа изложба се застапени детски цртежи од различни возрасти создадени во различни сликарски техники, се со акцент на базично запознавање и совладување на ликовните елементи и
принципи. Застапен е акварелот, температа, колажот, гвашот и неколку експериментални техники имајќи ја предвид возраста на учесниците во изложбата, вели гевгелиската уметница Масети,

Инаку, Ликовната работилница при Пионерскиот дом Гевгелија активно работи од декември 2015 годинапод менторство на м-р Мирјана Крстева Массетти. Во текот на нејзиното работење забележуваме континуитет во работата што резултира со финални изложби на крајот од годишните квартали.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *