ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НЕВЕРОЈАТНИ 90 ОТСТО ОД МЛАДИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА ГО КОРИСТАТ ИНТЕРНЕТОТ ЗА ИГРИ И ЗАБАВА А САМО 10 ОТСТО ЗА БАРАЊЕ РАБОТА ИЛИ МОЖНОСТ ЗА ЗАРАБОТКА,

Младите во Македонија повеќе време минуваат на интернет за игри и забава отколку што го користат интернетот за да аплицираат за работа или како можност за заработка. Ова се заклучоците презентирани во најновиот извештај на Државниот завод за статистика (ДЗС) посветен на користењето информатичко-комуникациски технологии во домаќинствата и кај поединците во нашата земја.
Според истражувањето, дури 91,1 отсто од младите лица од Македонија од почетокот на 2021 година, па досега, го користеле интернетот за телефонирање и видеоповици со употреба на апликациите како Скајп и Фејстајм, а 88,3 отсто од нив на возраст меѓу 15 и 24 години биле заинтересирани за учество на социјалните мрежи Фејсбук и Твитер.
Анализата на ДЗС покажува дека многу мал процент од младите или 9,2 проценти го минале своето време на интернет за да бараат работа и да аплицираат за работни позиции онлајн. Дополнително, во документот се наведува и дека е низок процентот на младите, односно е помал од 10 отсто, што го користеле интернетот за да продаваат производи или услуги онлајн, или да учествуваат во онлајн консултации и образовни семинари.
May be an image of 1 person and laptop
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.