ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

МИРЈАНА КРСТЕВА МАССЕТИ И ПЕРО КОВАНЦАЛИЕВ СО СВОИ ДЕЛА СЕ ПРЕТСТАВУВААТ НА ИЗЛОЖБАТА НА ДЛУМ „МАЛ ФОРМАТ 2021“

Друштвото на ликовни уметници на Македонија, по повод 75 години од своето постоење, под покровителство на Министерство за култура на Р. С. Македонија и Град Скопје, и во соработка со Културно Информативниот Центар – КИЦ од Скопје синоќа, вторник, на 7 декември отворија две изложби „МиниАРТура“ и „Мал формат“
Нашите двајца признати уметника, Массети и Кованцалиев, со по едно свое дело се претставуваат во рамките на изложбата „Мал формат 2021“
Малиот формат како творечки предизвик претставува честа дневна практика на ликовните уметници. Магијата на „малиот квадрат“ во површина 25х25 см претставува искушение и за најголемите мајстори на визуелната уметност. Чувството на внатрешниот порив да го совлада малиот квадрат, на концизен, лапидарен, понекогаш метафоричен и езоповски начин да го транспонираат собитието и мотивот од големите форми во помалата мерка, стои во каталогот на изложбата
За изложбата „Мал формат“од страна на Друштвото на ликовни уметници на Македонија се додели една награда за мал формат, оваа година на авторот Ана Темкова.
Да потсетиме дека во 2016-та година оваа маграда ја доби гевгелиската уметница, Мирјана Крстева Массети.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.