ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ АКО СЕ КАЧУВАТЕ НА КОЖУФ ИЛИ БИЛО КОЈА ПЛАНИНА – ПРИРАЧНИК ЗА ПЛАНИНАРИ И АЛПИНИСТИ.

Федерацијата за планинарство на Македонија во соработка со Меѓународната федерација за планинарење и качување, на македонската јавност ѝ го стави на располагање прирачникот „Планинарење – прирачник – лето“, кој нуди преглед на основните вештини што секој треба да ги совлада за да може да стане компетентен планинар, качувач или алпинист.
– Во прирачникот ќе може да прочитате за правилата на добро однесување на планина, како и за најраспространетите видови карпи; за интерпретирањето на метеоролошките информации и за користењето ГПС-уред; што е хипотермија и како се води група; за употребата на френдови и чокови и за оценките за качување сува карпа; за летните лавини и како се прави засолниште во снег. И уште многу други интересни теми за планинарење, качување и алпинизам – информираат од Федерацијата за планинарство.
Според Јовица Угриновски од федерацијата, и најискусниот планинар, а и оној што смета дека знае сè од областа на планинарењето, качувањето и алпинизмот, по внимателно читање на прирачникот ќе увиди дека има уште многу да научи или да го дополни стекнатото знаење и искуство.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.