ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

АНДОН САРАМАНДОВ: ПОРАДИ ЗАШТЕДА, ОВАА ГОДИНА НЕ РАСПИШУВАМЕ НОВ ТЕНДЕР ЗА НОВОГОДИШНО УКРАСУВАЊЕ. ЌЕ ГИ КОРИСТИМЕ ЕЛКИТЕ И УКРАСИТЕ СО КОИ РАСПОЛАГА ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА

Гевгелија во пресрет на новогодишните и божиќните празници ќе биде новогодишно украсена, а новогодишната елка ќе биде поставена во центарот на градот. Меѓутоа, годинава, нема да биде распишан нов тендер за новогодишно украсување. Имено, одлучено е за новогодишно украсување да се користат елките и украсите со кои располага општината. Тоа значи дека од Општинскиот буџет за новогодишно украсување нема да бидат користени дополнителни средства.

 „Поради енергетската криза и воопшто потребата од заштеда на средства, одлучено е градот и неговото централно градско подрачје да бидат украсени со новогодишните украси, со кои располага Oпштината. На тој начин нема да им го ускратиме задоволството на граѓаните да го почувствуваат новогодишниот амбиент. Во ЈПКД „Комуналец“ и надлежните служби веќе се подготвуваат за новогодишното украсување и од наредната недела ќе започнат со поставувањето на елката и новогодишните украси, изјави градоначалникот Андон Сарамандов.

 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.