СИМБОЛОТ НА ВАЛАНДОВО-КАЛИНКАТА ПРЕТСТАВЕН КАКО СКУЛПТУРНА ИНСТАЛАЦИЈА

WEB Телевизија во живо

Во централниот дел на Валандово се поставува просторно скулптурна инсталација Калинка, која е дело на македонскиот уметник Љубиша Камењаров.
Проектот е во продукција на Центарот за Современи Уметности – Скопје и истиот има за цел врз база на локалниот контекст да ја претстави културолошката вредност на калинката за нашата заедница.
Симболите што обединуваат како зрнцата од внатрешноста на калинката се наши симболи кои ги истакнуваме и негуваме, постојано. Го славиме пријателството, сплотени сме во желбата за прогрес и заедно победувам, велат валандовчани.
May be an image of outdoors
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *