ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

СИМБОЛОТ НА ВАЛАНДОВО-КАЛИНКАТА ПРЕТСТАВЕН КАКО СКУЛПТУРНА ИНСТАЛАЦИЈА

Во централниот дел на Валандово се поставува просторно скулптурна инсталација Калинка, која е дело на македонскиот уметник Љубиша Камењаров.
Проектот е во продукција на Центарот за Современи Уметности – Скопје и истиот има за цел врз база на локалниот контекст да ја претстави културолошката вредност на калинката за нашата заедница.
Симболите што обединуваат како зрнцата од внатрешноста на калинката се наши симболи кои ги истакнуваме и негуваме, постојано. Го славиме пријателството, сплотени сме во желбата за прогрес и заедно победувам, велат валандовчани.
May be an image of outdoors
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.