МРТ И ХРТ ПОТПИШАА ДОГОВОР ЗА СОРАБОТКА

WEB Телевизија во живо

Македонската и Хрватската радио-телевизија потпишаа договор за соработка. Секоја недела во етерот ќе зрачи половина час програма на хрватски јазик, а исто така емисии и програма снимени во земјава ќе се емитуваат на хрватскиот јавен сервис. Двете телевизии и досега имаа одлична соработка, со тенденција во иднина да разменуваат повеќе информативни содржини…
„На нашиот четврт канал којшто е специјализиран за националните малцинства, после ефектуирањето на договорот кој денес го потпишавме, еднаш неделно, во траење од половина час, ќе емитуваме програма на хрватски јазик. Истото ќе го направиме со споделување на наша програма до ХРТ, кога имаат термин за програма на македонски јазик, да се емитува наша програма“, изјави генералниот директор на МРТ, Марјан Цветковски.
„Сакам да потсетам дека ние со години на првиот канал на ХРТ имаме емисија со наслов „Призма“. Тоа е неделна емисија која многу често содржи прилози на македонски јазик за активностите на македонското малцинство. Исто така ја имаме и емисијата „Малцински мозаик“, која исто така се емитува на македонски или албански јазик. Се трудиме соработката да ја дигнеме на повисоко ниво и се заблагодарувам што имавме можност да го потпишеме овој важен договор“, рече Иво Кујунџиќ, главен уредник на програмата за Хрвати надвор од Р. Хрватска на ХРТ.
May be an image of 2 people and people standing
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *