ГРАЃАНИТЕ ДА ГО ИСКОРИСТАТ ВРЕМЕТО ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ОЏАЦИТЕ, АПЕЛИРААТ ОД ТППЕ ГЕВГЕЛИЈА!

WEB Телевизија во живо

Од Гевгелиската Територијално противпожарна единица апелираат до физичките и правните лица да го искористат овој период и да извршат чистење на оџаците на почетокот на грејната сезона. Од таму велат дека во текот на минатата грејна сезона, од месец октомври 2020 до месец април 2021, во гевгелискиот регион се регистрирани 18 пожари на колективни и приватни станбени објекти предизвикани од неисчистени оџаци. Командирот на единицата, Игор Ризов, упати апел до граѓаните на општина Гевгелија да се искористат овие денови да се изврши чистење на оџаците што преставува и законска обрска на правните и физичките лица, но исто така да се провери исправноста и на електричната инсталација и на електричните грејни тела кои се користат во зимскиот период за затоплување. Исто така тој напомена дека во претходниот период се забележани случаи на пожари од заборавени полначи за телефони како и полначи за батерии на технички апарати.
Казните за неисчистени оџаци или димоводни канали како што кажаа од Дирекцијата за заштита и спасување се движат од 500 евра за физички лица и 2500 евра за правните лица. Освен парични казни може да следуваат и кривични пријави
May be an image of outdoors
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *