ФУДБАЛСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИГРА ВО БАРАЖОТ ЗА ПЛАСМАН НА СП 2022 ВО КАТАР

WEB Телевизија во живо

Македонците во последното коло на домашен терен го победија Исланд со 3:1 (1:0) и со тоа обезбедија пласман во плеј-офот.
Квалификациите ги завршија со 18 бодови, еден повеќе од третопласираната Романија.
Прв ја затресе мрежата Алиоски на асистенција на Трајковски.
Вториот гол го постигнаа во 40. минута. Чурлинов ја затресе мрежата, но реагираше ВАР и голот беше поништен по увидот поради офсајд.
Исланд израмни во 54. минута, кога Биркир Бјарнансон му асистираше на Торштајнсон и ги загрижи сите во Скопје.
Нова предност донесе Елмас во 65. минута на асистенција на Алиоски.
Јоханесон во 79. минута доби втор жолт и црвен картон, а Македонците постигнаа уште еден гол и со тоа го решија натпреварот.
Стрелец во 87. минута повторно беше Елмас.
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *