„ФОЛКЛОРЕН ЃЕРДАН“

WEB Телевизија во живо

Одбележувањето на Денот на ослободувањето на Гевгелија-7 ноември продолжува во петок, 5 ноември, кога ќе бидат организирани, исто така две манифестации, овој пат за љубителите на фолклорот. Во Народниот театар Гевгелија, во 19, 30 часот ќе се одржи мултиетничкиот фолклорен фестивал „Фолклорен ѓердан’ на кој, пред публиката ќе продефилираат ансамблот Бојмија од Гевгелија, Фолклорно студио Етнос од Скопје, КУД Српски вез од Куманово, КУД Јахи Хасани од Чегране, Гостивар и Куд Јонче Христовски од Скопје. Организаторот, Пионерскиот дом Гевгелија и Ансамблот Бојмија на тој начин настојува на сцената на Народниот театар да ги претстави различните ора и песни од разни краеви на нашата земја.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *