ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

„ФОЛКЛОРЕН ЃЕРДАН“

Одбележувањето на Денот на ослободувањето на Гевгелија-7 ноември продолжува во петок, 5 ноември, кога ќе бидат организирани, исто така две манифестации, овој пат за љубителите на фолклорот. Во Народниот театар Гевгелија, во 19, 30 часот ќе се одржи мултиетничкиот фолклорен фестивал „Фолклорен ѓердан’ на кој, пред публиката ќе продефилираат ансамблот Бојмија од Гевгелија, Фолклорно студио Етнос од Скопје, КУД Српски вез од Куманово, КУД Јахи Хасани од Чегране, Гостивар и Куд Јонче Христовски од Скопје. Организаторот, Пионерскиот дом Гевгелија и Ансамблот Бојмија на тој начин настојува на сцената на Народниот театар да ги претстави различните ора и песни од разни краеви на нашата земја.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.