АНСАМБЛОТ „БОЈМИЈА“ НАСТАПИ НА ФОЛКЛОРНИТЕ СМОТРИ ЗА ИСТОЧНИОТ РЕГИОН ВО ВИНИЦА

WEB Телевизија во живо

Во неделата, на 14 Ноември 2021 година, се одржаа Фолкорните смотри на Сојузот на фолклорни ансамбли на Македонија – Источен регион, на плоштадот “Ангел Винилки” во Виница. Во организацијата на СОФАМ – Ц.И.О.Ф.Ф Македонија и КУД “Китка” од Истибања во Виница, пред тамошната публика се претставија 15 ансамбли од Неготино, Штип, Велес, Радовиш, Крива Паланка, Делчево, Истибања, Македонска каменица, како и Ансамблот БОЈМИЈА, како единствен претставник од Општината Гевгелија.Тие се претставија со “Радовишки собор”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *