ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

АНСАМБЛОТ „БОЈМИЈА“ НАСТАПИ НА ФОЛКЛОРНИТЕ СМОТРИ ЗА ИСТОЧНИОТ РЕГИОН ВО ВИНИЦА

Во неделата, на 14 Ноември 2021 година, се одржаа Фолкорните смотри на Сојузот на фолклорни ансамбли на Македонија – Источен регион, на плоштадот “Ангел Винилки” во Виница. Во организацијата на СОФАМ – Ц.И.О.Ф.Ф Македонија и КУД “Китка” од Истибања во Виница, пред тамошната публика се претставија 15 ансамбли од Неготино, Штип, Велес, Радовиш, Крива Паланка, Делчево, Истибања, Македонска каменица, како и Ансамблот БОЈМИЈА, како единствен претставник од Општината Гевгелија.Тие се претставија со “Радовишки собор”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.