ВО КРУШЕВО ПРИСТИГНАА УЛТРАМАРАТОНЦИТЕ КОИ ТРЧАА ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ, МЕЃУ КОИ Е И НАШИОТ ТОШЕ АНЧЕВ.

WEB Телевизија во живо

Денес околу 12 часот во Крушево пристигнаа учесниците во ултрамаратонот, кој во чест на Тоше Проески по 14 пат се трчаше и оваа година. Ултрамаратонците беа пречекани од стотици граѓани на Крушево со рози во рацете, кои ги оставаа покрај патот при поминувањето на учесниците во ултрамаратонот. Тие на Гумење се поклонија, и положија цвеќе во спомен обележјето на прерано починатиот македонски ангел.
Петмината ултрамаратонци Тоше Анчев, Наум Капричевски, Никола Гелов, Фидан Арсовски и Александар Митревски, го започнаа од Нова Градишка 900 километри долгиот, традиционален маратон наречен „Спомен на Тоше Проески“ до македонскиот град Крушево, неговото последно почивалиште.
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *