ВО АМЕРИКА СЕ ШИРИ ЗАРАЗА ОД САЛМОНЕЛА ОТКРИЕНА ВО КРОМИДОТ УВЕЗЕН ОД МЕКСИКО

WEB Телевизија во живо

Центарот за контрола и превенција на болести во САД го поврзаа свежиот кромид со растечката и мистериозна појава на салмонела во храната. Во предупредувањето за безбедност на храната во средата, ЦДЦ рече дека 652 лица се заразени со вирусот на епидемијата на Салмонела Ораниенбург во 37 држави заклучно со 18 октомври. Бројот на случаи се очекува да расте бидејќи се очекува да се пријават повеќе болни. Епидемијата за прв пат беше пријавена во средината на септември, но ЦДЦ, Управата за храна и лекови и локалните здравствени службеници не идентификуваа храна поврзана со болестите. Според ЦДЦ, погодениот црвен, бел и жолт кромид бил увезен од Чивава, Мексико и дистрибуиран од ProSource Inc., со седиште во Хејли, Ајдахо. Кромидот се продавал во ресторани и во продавници за храна низ целата земја.
May be an image of food and indoor
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *