ПОТСЕТУВАЊЕ НА ПРЕПОРАКИТЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ КОГА ЌЕ ГЛАСАТЕ УТРЕ? НОСЕТЕ МАСКА, ДРЖЕТЕ РАСТОЈАНИЕ И ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА РАЦЕТЕ ПРЕД И ПО ГЛАСАЊЕТО.

WEB Телевизија во живо

Лицето кое гласа задолжително да носи заштитна маска или шал/марама/ прекривка преку нос и уста. Заради почитување на заштитните превентивни мерки и препораки треба да држи минимум растојание од 1,5 до 2 метра пред влезот, во внатрешноста и при излезот од гласачкото место. Гласачот при самото влегување во внатрешниот простор и при излегувањето треба да ги дезинфицира рацете.
Ова се дел од „Задолжителни препорки заздравствена заштита на во текот на изборниот процес“ кои се однесуваат на гласачите.
– Растојание треба да се држи и при приложување на документот за лична идентификација. Тој потоа накратко ја отстранува личната заштита од лицето заради негова идентификациј.При тоа треба да се почитуваат и ознаките со кои се обележува правецот на движење и запазување на минимум потребното растојание при чекање, или да се стои подалеку од граничникот ставен пред членот на избирачкиот одбор – се вели во препораките.
Истовремено на гласачкото место, не смее да има повеќе гласачи од бројот на паравани за гласање.
– При напуштање на гласачкото место, гласачот врши задолжителна дезинфекција на рацете – се наведува во препораките.
May be an image of 1 person and indoor
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *