ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ОДЛИЧЕН НАСТАП НА АК „7-МИ НОЕМВРИ“ НА „ВИЗ ЕР СКОПСКИ МАРАТОН 2021“ ПРВО МЕСТО ВО МАШКА И ВТОРО МЕСТО ВО ЖЕНСКА КОНКУРЕНЦИЈА НА „МАРАТОН РЕЛИ“ ШТАФЕТНАТА ТРКА.

Атлетичарките и атлетичарите на АК „7-ми Ноември“ од Гевгелија денеска имаа повеќе од успешен настап на 17-от по ред „ВИЗ ЕР СКОПСКИ МАРАТОН 2021“ . Така, во штафетната трка „Маратон рели“ во машка конкуренција првото место со време од 02.38.50 часа го освои комбинираниот тим, составен од Атанас Епов и Тодор Анчев, од АК „7-МИ НОЕМВРИ“ и Дарио Георгиевски и Златко Карчевски од ЗАПС ЕДИНАК.
Потполната доминација на гевгелиските атлетичари во штафетната трка ја покажа со освојување на второто место со време од 04.11.04 часа и женската екипа на АК „7-ми Ноември“ во состав Цеца Србова, Магдалена Јованова, Александра Крајчева и Александра Атанасова Петрова.
Сите атлетичарки и атлетичари од гевгелискиот клуб успешно ги завршија своите трки, а ги издвојуваме Стојан Делев, кој во Маратонската трка го освои 35-то место и Валентина Узунова, која во Полумаратонот за жени го освои 41 место.
Ова е уште еден доказ за квалитетот на овој наш атлетски клуб, и одлична најава за Седмоноемвриската трка, која по повод општинскиот празник ќе се одржи во Гевгелија на 7-ми ноември 2021 година.
Стартот на маратонот, полумаратонот и штафетниот маратон – ЕУ за спорт беше во 8 часот, а трката на 5 километри започна 10 минути подоцна, од платото пред Спортски центар „Борис Трајковски“, каде што беше и целта на овогодишниот маратон. Виз Ер Скопски маратон 2021 се реализираше под специјални протоколи одобрени од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство.
Виз Ер Скопскиот маратон е во организација на Сојузот на спортови на Скопје, во соработка со Атлетски клуб „Работнички“ од Скопје, под покровителство на Град Скопје, Делегацијата на ЕУ и Агенцијата за млади и спорт.
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.