НИКОЛЧО ЃОРЃИЕВ ИСТРЧА И ИЗВОЗИ СО ВЕЛОСИПЕД 190 КИЛОМЕТРИ ВО ЧЕСТ НА ФУДБАЛСКАТА ЛЕГЕНДА БЛАГОЈА ИСТАТОВ

WEB Телевизија во живо

Во чест на фудбалската легенда Благој Истатов, ултрамаратонецот Николчо Ѓорѓиев во неделата на 3 октомври трчаше и возеше велосипед од Струмица до Штип преку Неготино до Гевгелија и Дојран во должина од околу 190 километри.
Станува збор за ,,дуатлон,, спротска дисциплина , која Ѓорѓиев ја практикува и е единствениот македонец кој има земено учство на Светско првенство пред две години во Швајцарија
Најнапред Ѓорѓиев во придуржба на членовите на ВК ,,Актив’’ од Струмица истрча 10 километри по струмичките улици по што со велосипед ја извози делницата од 150 километри и тоа од Струмица, Штип, Неготивно до Гевгелија. На ова делница тој беше придружуван од тркачки велосипедисти од Струмица. Од Гевгелија до хотелот Истатов, Ѓеоргиев потоа повторно ќе трча а станува збор за делница од околу 30 километри
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *