НАПРАВИЛ ЧУДО ДА ЈА НАПРАВИ СРЕЌНА. БОСАНСКИ ИНОВАТОР ИЗГРАДИЛ „РОТИРАЧКА“ КУЌА ЗА СВОЈАТА СОПРУГА

WEB Телевизија во живо

За да ја задоволи својата сопруга, која посакала да има поразновиден поглед од семејниот дом, босанскиот самоук иноватор Војин Кусиќ изградил ротирачка куќа, со што на неговата сопруга и овозможил да гледа како сонцето изгрева во еден момент, а потоа да ги гледа минувачите во следниот момент.
„Се изморив од нејзините жалби и честото преуредување на нашиот семеен дом и реков:„ ќе ти изградам ротирачка куќа за да можеш да ја ротираш како сакаш “, изјави Војин Кусиќ (72) за Ројтерс, за неговата нова куќа која привлече голем број посетители..
Сместена на плодна рамнина во северна Босна во близина на Србац, куќата се врти околу својата оска, нудејќи поглед на полиња со пченка и земјоделско земјиште, кој потоа се менува со поглед на шуми и реката која тече во близината,
„Куќата може да направи целосен круг за 24 часа со најмала брзина, додека со најбрза ротација може да направи целосен круг за 22 секунди“, рече Кусиќ. Неговата сопруга одбила да коментира за неговиот најнов изум.
„Ова не е иновација, инспирирана е од Тесла и Пупин, се што треба е волја и знаење, а јас имав доволно време и знаење“, рече тој, додавајќи дека куќата ја изградил целосно самостојно.
Му биле потребни шест години за да го заврши проектот, а неговиот одмор беше престој во болница поради проблеми со срцето. Тој вели дека куќата е поотпорна на штети од земјотрес отколку стационарна куќа.
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *