НА ВРЕМЕТО ИЗВИДНИЦИТЕ УЧЕА КАКО ДА СЕ СНАОЃААТ ВО ПРИРОДА. ДЕНЕС НЕКАКОВ СИ СКОПСКИ ИЗВИДНИЧКИ ОДРЕД ГИ УЧИ НА СЕКС, ЕСЕНСКИ БАКНЕЖИ И УШТЕ ШТО НЕ.

WEB Телевизија во живо

Голем скандал се обелодени откако група средношколци се вратиле дома од извиднички камп организиран во близина на Скопје, насловен како „Есенски бакнежи и прегратки, секс скаутс и рок енд рол“, од Првиот скопски извиднички одред. По објавената сторија во „Слободен печат“ за скандалозниот извиднички камп што се одржал во Зелениково, а каде имало непримерни активности во кои малолетници меѓу другото ги боеле своите полови органи и оставале отпечатоци од нив на хамер и симулирале секс позиции до манастир под превезот на сексуална едукација, пристигнаа бројни реакции од родителите.
Во меѓувреме по три дена молк се јавија од Првиот скопски извиднички одред со објаснување дека многу делови од игрите се погрешно протолкувани. Есенски бакнежи, прегратки е традиционален , чија цел е да ги спои основите на рок-музиката, извидничките вештини и сексуалното образование.
А да се потсетиме зошто е формирана извидничката организација во светот и кај нас¬.
Извидништво е движење кое има за цел да придонеси за физичкиот, ментален и духовен развој на младите луѓе, со цел тие да имаат конструктивна улога во општеството, притоа развивајќи ги вештините за снаоѓање во природа.
Сојузот на извидници на Македонија е младинска чадор организација која во нашата држава е присутна речиси 70 години. На годишно ниво, извидниците организираат преку 1000 активности на територијата на целата држава, остварувајќи ги своите програмски цели. Низ редовите на нашата организација се поминати над сто илјади деца и млади кои денес се активни чинители на општествената заедница. Огромен број волонтери кои членувале во организацијата несебично вложиле и вложуваат дел од своето слободно време, како и огромен труд и напори со цел остварување на мисијата за создавање на подобар свет, креирање на физички и духовно здрави индивидуи и подготовка на децата и младите за предизвиците со кои би можеле да се соочат низ жи
No photo description available.
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *