ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1947 ГОДИНА ВО КИНО КУЛТУРА СКОПЈЕ БИЛ ПРИКАЖАН ПРВИОТ ФИЛМСКИ ПРЕГЛЕД

Во Скопје, во киното „Култура“, на 28 октомври 1947 година, филмските работници на Македонија го организирале првиот филмски преглед. Во него бил прикажан секојдневниот живот во Републиката, активностите на градежништвото, прославата на 9 Септември во Пиринска Македонија и бербата на памукот во Струмичко. Сниматели биле Трајче Попов и Благоја Дрнков
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.