НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1947 ГОДИНА ВО КИНО КУЛТУРА СКОПЈЕ БИЛ ПРИКАЖАН ПРВИОТ ФИЛМСКИ ПРЕГЛЕД

WEB Телевизија во живо

Во Скопје, во киното „Култура“, на 28 октомври 1947 година, филмските работници на Македонија го организирале првиот филмски преглед. Во него бил прикажан секојдневниот живот во Републиката, активностите на градежништвото, прославата на 9 Септември во Пиринска Македонија и бербата на памукот во Струмичко. Сниматели биле Трајче Попов и Благоја Дрнков
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *